W niepowtarzalnej barokowej kamienicy przy placu Solnym we Wrocławiu została powołana do życia Fundacja OP ENHEIM. Po gruntownej, trwającej blisko pięć lat renowacji, w czerwcu 2018 roku Dom Oppenheimów oficjalnie otworzył swoje drzwi dla odwiedzających i partnerów, a w dniach 19-20 października br. zostanie zainaugurowana działalność programowa Fundacji.

OP ENHEIM to nowa przestrzeń dla kultury we Wrocławiu, która obejmuje galerię sztuki na pierwszym piętrze historycznej kamienicy oraz przepiękne poddasze z tarasem i widokiem na dachy budynków Starego Miasta. To tu, w kameralnej Sali Herz, odbywać się będą spotkania kulturalne, panele dyskusyjne oraz intymne koncerty, m.in. muzyki eksperymentalnej. Fundacja stawia sobie za cel wspieranie sztuki współczesnej poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami we Wrocławiu, Berlinie i w innych krajach europejskich.Program artystyczny OP ENHEIM zainaugurowany zostanie w październiku wystawą będącą wynikiem współpracy jednej z najbardziej utytułowanych polskich kuratorek sztuki, Andy Rottenberg, oraz znakomitego rzeźbiarza i twórcy instalacji, Mirosława Bałki.

Wyjątkowy budynek przy placu Solnym 4 należy do nielicznych w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, które bez uszkodzeń przetrwały oblężenie i bombardowania Wrocławia podczas Festung Breslau. Jego historia sięga XIII wieku. Domem Oppenheimów stał się w 1810 roku, kiedy to nabył go bankier, Heymann Oppenheim. W kolejnych dekadach kamienica była rodzinną rezydencją i siedzibą należącego do Oppenheimów banku. Pełniła również funkcję ważnego centrum życia wrocławskiej społeczności żydowskiej – przez ponad 40 lat na parterze kamienicy mieścił się słynny w całym mieście i poza jego granicami sklep obuwniczy rodziny Herz z międzynarodową sprzedażą wysyłkową.

Źródło informacji i zdjęć: www.openheim.org